Trychologia

alopecia

Wypadające włosy, uczucie ściągnięcia skóry głowy, łupież to schorzenia, z którymi zmaga się wiele osób. W takich przypadkach zalecana jest wizyta u trychologa. Czym zajmuje się wspomniany specjalista? Kiedy w szczególności warto pomyśleć o wizycie w gabinecie trychologicznym? Zachęcamy do lektury!

Czym zajmuje się trycholog?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym zajmuje się trycholog? Taki specjalista przeprowadza diagnozę i dobiera leczenie w przypadku schorzeń skóry głowy oraz włosów, zajmuje się także profilaktyką.

Konsultacja u trychologa

Konsultacja rozpoczyna się od wywiadu. Trycholog zada pytania o cel wizyty, dolegliwości, przyjmowane leki, przebyte choroby.

Po przeprowadzonym wywiadzie specjalista sprawdzi stan skóry głowy oraz cebulek włosów, zdiagnozuje ewentualne schorzenia, na przykład takie, jak łojotokowe zapalenie skóry, łupież czy łojotok.

Następnie trycholog wykona badania, najczęściej przeprowadzane są trichoskopia, badanie kamerką, trichogram czy analiza pierwiastkowa włosa. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się wykonanie dodatkowych badań.

Po wykonaniu badań specjalista ustali przyczynę problemu oraz zaplanuje proces leczenia. W zależności od przypadku leczenie wyglądać będzie inaczej, najczęściej polega na rozpoczęciu odpowiedniej kuracji, wykonaniu konkretnego zabiegu, wprowadzeniu zmian w pielęgnacji włosów.

Kiedy iść do trychologa?

O wizycie u trychologa powinny pomyśleć osoby zmagające się z takimi problemami, jak:

  • łysienie plackowate, łojotokowe, androgenowe, telogenowe
  • łupież pstry, suchy, tłusty, kosmetyczny
  • kiepska kondycja włosów
  • nieustanne wypadanie włosów
  • dolegliwości skóry głowy, na przykład swędzenie, pieczenie, uczucie ściągnięcia
  • problem z doborem odpowiedniej pielęgnacji
  • nadmierne przetłuszczenie

Ze specjalistą warto skontaktować się od razu, gdy dostrzeżemy coś niepokojącego. Szybka reakcja sprawi, że leczenie będzie mniej inwazyjne, a szansa na szybkie uzyskanie dobrej kondycji włosów i skóry głowy, większa.

Podsumowanie

W przypadku problemów ze skórą głowy, złej kondycji włosów, łupieżu, łysienia, warto udać się do trychologa. Ów specjalista sprawdzi stan skóry głowu i cebulek włosowych, wykona konieczne badania i zaplanuje odpowiednie lecznie.