Kwasy – rodzaje i zastosowanie

masaż kraków

Nierozerwalnym elementem zabiegów kosmetycznych są kwasy, które złuszczają martwy naskórek poprzez rozerwanie wiązań białkowych, zmniejszają widoczność zmarszczek oraz działają przeciwbakteryjnie, przeciwtrądzikowo i nawilżająco. Dzięki doskonałym właściwościom znajdują również zastosowanie w naturalnych kosmetykach używanych zarówno przez profesjonalnych kosmetologów, jak i przeznaczonych do stosowania samodzielnie w domu. Jakie są rodzaje kwasów? Czym się wyróżniają?

Kwasy kosmetyczne – co to takiego?

Kwasy kosmetyczne to związki występujące w sposób naturalny w przyrodzie. W produktach kosmetycznych stosuje się najczęściej substancje wytwarzane dzięki metodom chemicznym lub biotechnologicznym o takiej samej strukturze jak wspomniane wyżej kwasy.

Kwasy kosmetyczne składają się z grupy karboksylowej -COOH i hydroksylowej -OH, których położenie względem siebie umożliwia ich podział na podstawowe grupy kwasów – AHA i BHA.

Kwasy wyróżniają się licznymi właściwościami, które wykorzystywane są w kosmetologii, m.in. działają złuszczająco, nawilżająco, przeciwtrądzikowo i przeciwbakteryjnie, normują wydzielanie sebum, wyrównują koloryt skóry, rozjaśniają przebarwienia, zmniejszają zmarszczki, a także regenerują skórę.

Rodzaje kwasów kosmetycznych

Kwasy kosmetyczne tworzą bardzo szeroką grupę surowców, różniącą się właściwościami czy intensywnością oddziaływania na skórę. Można ja podzielić na:

1. Kwasy AHA, które wyróżniają się najsilniejszymi właściwościami złuszczającymi. Stosowane są najczęściej w przypadku skóry trądzikowej, tłustej, dojrzałej, wymagającej oczyszczenia i odświeżenia. Do kwasów AHA można zaliczyć m.in.:

– kwas migdałowy, który charakteryzuje się: rozjaśnianiem przebarwień, złuszczaniem martwego naskórka, regulowaniem sebum, spłycaniem zmarszczek, poprawą elastyczności skóry oraz działaniem przeciwbakteryjnym i nawilżającym.
– kwas mlekowy – zmniejsza widoczność drobnych zmarszczek, rozjaśnia skórę, wygładza, nawilża i złuszcza.

2. Kwasy BHA wykorzystywany jest najczęściej do pielęgnacji skóry trądzikowej, tłustej i z przebarwieniami, ponieważ zmniejsza zmiany trądzikowe, oczyszcza, zapobiega powstawaniu zaskórników, hamuje rozwój i namnażanie się bakterii oraz działa przeciwgrzybiczo.

3. Kwasy PHA powoli wnikają w głąb skóry, dzięki czemu nie powodują podrażnień. Działają nawilżająco, antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie. Mogą być stosowane również przez osoby mające skórę wrażliwą, suchą i naczynkową. Najczęściej używanymi kwasami PHA są: kwas laktobionowy i glukonolakton.

Czy stosowanie kwasów jest bezpieczne?

Stosowanie kwasów jest bezpieczne pod warunkiem, że zachowuje się określone zasady, takie jak:

– unikanie wysokich stężeń – pielęgnację kwasami warto rozpocząć od niskich stężeń i obserwacji skóry, następnie zaleca się stopniowe zwiększanie stężenia,
– w przypadku kosmetyków mających w składzie kwasy, produkty powinno się nakładać na skórę na noc,
– zanim przystąpi się do terapii czy pielęgnacji kwasami, zaleca się zrobienie próby uczuleniowej,
– podczas kuracji kwasami nie wolno zapomnieć o kremie na dzień z filtrem UV,
– kwasów nie należy nanosić na delikatną i cienką skórę wokół oczu, okolicę ust i znamiona,
– przed wykonaniem peelingu kwasowego, należy zrezygnować z opalania (również w solarium) i nadmiernej ekspozycji na słońce.

Przeciwwskazania do stosowania kwasów

Mimo że prawidłowe stosowanie kwasów jest całkowicie bezpieczne, w niektórych sytuacjach nie zaleca się ich używania. Przeciwwskazania to:

– ciąża i okres laktacji,
– uczulenie na składniki peelingu kwasowego,
– infekcje grzybicze, bakteryjne, wirusowe,
– łuszczyca,
– atopowe zapalenie skóry,
– grzybica,
– opryszczka,
– stany zapalne skóry,
– podrażnienia skóry, otarcia i otwarte rany,
– terapia retinoidami (przez okres ok. 6 miesięcy od zakończenia terapii nie powinno się stosować kwasów).

Aby dobrać właściwy kwas do rodzaju i potrzeb skóry, należy zapoznać się z ich podstawowymi właściwościami. Dzięki temu uniknie się wszelkich niepożądanych oddziaływań na skórę.