Farbowanie włosów


time1.5 h.
price150-350

Chcesz zmienić swój wygląd? Przefarbuj włosy. Nie musisz od razu radykalnie zmieniać odcienia – wystarczy, że o kilka tonów przyciemnisz je lub rozjaśnisz. Podpowiadamy, jak przeprowadzić zabieg farbowania włosów, by efekt był udany.

Farbowanie włosów możesz przeprowadzić w salonie fryzjerskim, albo samodzielnie – w domu. Zanim podejmiesz decyzję, przeczytaj nasz poradnik, jak przefarbować włosy krok po kroku.

Farbowanie włosów – jakiego preparatu użyć

Masz do wyboru środki do koloryzacji nietrwałej, półtrwałej i trwałej. Pod tym pierwszym hasłem kryją się preparaty osiadające na powierzchni włosów i zostawiające na nich tylko bardzo delikatne refleksy. Kolor zmywa się po 6-8 myciach. Do drugiej grupy zaliczają się preparaty, które wnikają płytko pod powierzchnię włosa. Efekt jest wyraźniejszy, ale utrzymuje się tylko około siedmiu tygodni. Jeśli zależy ci na trwałym efekcie, kup farbę do włosów, która działa w środku włosa. Amoniak (lub bezpieczniejsza dla włosów, ale nieco mniej skuteczna monoetanoloamina) rozchyla szeroko łuski tworzące otoczkę ochronną i w ten sposób umożliwia przedostanie się do wewnątrz utleniaczowi i podstawie barwnika. Kiedy podstawa zostanie utleniona, powstaje barwnik, który nadaje kolor włosom.

Farbowanie włosów – wybieramy kolor

Musisz dopasować go do karnacji, koloru oczu, brwi, no i do swojej osobowości. To, jak będziesz się w nim czuła, możesz ocenić, przykładając do twarzy kolorowe pasemka z palet dostarczanych przez producentów środków do koloryzacji. Wybierając farbę, pamiętaj o sprawdzeniu, do jakiego wyjściowego koloru włosów jest przeznaczona. Zazwyczaj trudno nam stwierdzić, czy mamy na głowie ciemny blond, czy może jasny brąz. Dlatego przy najbliższej okazji podpytaj o to swojego fryzjera albo kolejny raz skorzystaj z próbników wykładanych w drogerii. Pamiętaj, żeby używać próbnika należącego do farby, którą zamierzasz zastosować.

Cel farbowania włosów: przyciemnianie

Podczas tego zabiegu musisz równomiernie nałożyć preparat na całą długość włosów, bo w przeciwnym razie powstaną brzydkie ciemne plamy. Jeśli na ciemny kolor chcesz przefarbować włosy wcześniej rozjaśniane, nanieś najpierw farbę na środek i końcówki, a odrosty zostaw na koniec.
Samodzielnie możesz tylko nieznacznie przyciemniać fryzurę. Jeśli natomiast jasną czuprynę masz zamiar przefarbować na bardzo ciemny kolor, wybierz się lepiej do fryzjera. W domowych warunkach brąz nałożony na jasny blond może zyskać zielonkawy odcień, a mahoń stać się bardzo jaskrawy.

A może pigmentacja…

Pamiętaj, że szczególnego postępowania wymagają siwe włosy. Są oporne na farbowanie, dlatego jeśli masz ich dużo, musisz również skorzystać z usług fachowca. Przeprowadzi on prawdopodobnie zabieg pigmentacji. Naniesie najpierw samą farbę – bez wody utlenionej – i dopiero po kilku minutach nałoży mieszankę wody i utleniacza. Dobrym sposobem na siwiznę są preparaty przywracające pierwotny kolor. Na głowę nakłada się krem zawierający syntetycznie wyprodukowany prekursor melaniny. Kiedy wniknie on do warstwy korowej włosa, pod wpływem zawartego w powietrzu tlenu zaczyna się proces tworzenia barwnika. Efekt jest widoczny po kilku dniach, a w razie potrzeby aplikację można powtórzyć. Preparatu nie powinno się nakładać na włosy farbowane, bo może to nieprzewidywalnie zmienić kolor, ale po zabiegu fryzurę można dowolnie farbować.